Dożynki Powiatowe w Aleksandrowie


24 sierpnia wzięliśmy udział w Dożynkach Powiatowych, które odbyły się w Amfiteatrze Dąbrowa w Aleksandrowie.

 

Uroczystość rozpoczęła się barwnym korowodem dożynkowym, który przejechał z Aleksandrowa Czwartego do Amfiteatru Dąbrowa. Następnie po prezentacji korowodu i powitaniu gości odprawiona została dziękczynna Msza święta w intencji rolników. Na scenie wystąpił Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy”,  Zespół Folkowy „Podkowa”, Zespół Tańca Ludowego „Tanew”, Kapela Ludowa „Krążałka”.

CTW "Alicja" przygotowało posiłki dla zaproszonych gości, prezentowaliśmy także naszą Żurawinówkę Biłgorajską.

 

 

Starostą dożynek był Czesław Podkański, który wraz z żoną Zofią od 36 lat prowadzi gospodarstwo ogólnotowarowe o powierzchni 30 ha w Kolonii Guzówka w gminie Turobin. Starościną dożynek była Maria Paluch, mieszkanka Aleksandrowa Czwartego. Pani Maria wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 8 ha.

Dożynki są naszą narodową tradycją. Obchodzono je już w XVI wieku, przez ten czas zmieniały one swój charakter i formę, ale cel pozostał ten sam. Zawsze na dożynkach dziękowano Bogu za łaski, a ludziom za pracę na roli. Przypomniał, że powiat biłgorajski zajmuje powierzchnię 1 678 km kw., zamieszkuje go ponad 104 tys. mieszkańców i jest powiatem rolniczym. Dodał, że rolnicy w 79% uprawiają zboża, 9% ogólnej powierzchni to łąki. W ponad 2 tys. gospodarstw uprawiany jest tytoń, blisko w 5 tys. gospodarstw hoduje się bydło, a 4 tys. gospodarstw prowadzi chów trzody chlewnej. 1 500 gospodarstw produkuje mleko, a na terenie powiatu są 743 pasieki pszczele.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnym dla rolników z naszego powiatu święcie.
Projekt i wykonanie: WebVisage
Alicja - Centrum Turystyki Wiejskiej
Gliny 7
23-415 Księżpol
tel.: 84 641 69 85
tel. kom.: 603 220 999